Jak poznají hotely, že používáte elektronickou cigaretu?

Jak funguje detekce vapování v hotelích?

Když jsem naposledy byl na cestách a přenocoval v hotelu, nestačil jsem se divit, jak v dnešní době hoteliéři kouzelně odhalí, že někdo uvnitř používá elektronickou cigaretu. Chcete vědět, jak to dělají? Za prvé, detektory kouře jsou většinou tak citlivé, že zachytí i ten nejmenší výpar. Pro někoho, kdo si rád zaměří e-cigaretu při sledování televize, to může být docela problém. Není to totiž jen o tom kouři, ale i o aerosolu, který vapování vytváří. A to je pro senzory kouře jako červený hadr pro býka. Navíc tyto detektory nejsou schovány jen na stropě – najdete je i v alarmech a vzduchotechnice.

Tipy pro nenápadné vapování

A teď to důležité: jak se tomu vyhnout, abyste si mohli dopřát svůj oblíbený kupzón bez toho, aniž byste upoutali pozornost? Můj první a nejdůležitější tip? Nevařte se doma, ale procházejte se. Čerstvý vzduch je nejen zdravý, ale až přijde SMS s pokutou od hotelového managementu, vyvnete se jí s grácií gymnasty na olympiádě. Pokud to venku nejde, vyzkoušejte koupelnu s zapnutým odsavačem a nepromokavým sprchovým závěsem. Ale vězte, takové triky mohou stále skončit ve finančním maléru – bezpečnější je prostě dodržet pravidla.

Příběhy z hotelových pokojů

Pamatujete na to, když jsem minule povídal o té nešťastné epizodě, kdy můj kamarád Janek zapomněl, že není doma a jeho oblíbená činnost s e-cigaretou zapříčinila dobrodružství s hotelovou recepcí? Tak přesně takové příběhy se nejenže stávají, ale jsou stále běžnější. Ne že by Janek byl nějaký zločinec, ale pravidla jsou pravidla a poplatek za úklid, co následoval, nebyl vůbec malý. Takže moje rada – pokud nechcete mít podobnou anekdotu na svém kontě, je lepší e-cigaretu v pokoji nechat raději ve futrále.

Legislativa a hotelové politiky

Je dobré vědět, že zákon je v mnoha případech na straně hotelů. Mají právo si stanovit, co je a co není v jejich pokojích přípustné, a kdo toto pravidlo poruší, může dostat nejen pokutu, ale klidně i botičku ven z hotelu. Některé státy a města mají dokonce přímé zákony, které kouření včetně vapování v uzavřených prostorách zakazují. To zahrnuje i hotely a jejich pokoje – takže když se píše v hotelovém předpisu 'Non-smoking', myslí to vážně. A věřte mi, hotely jsou ve vyhodnocování těchto přestupků čím dál tím chytřejší.

Poplatky a sankce

Nezapomeňme, že poplatky za porušení pravidel kouření se mohou šplhat vysoko. A když říkám vysoko, nemyslím tím nebesa či Mount Everest, ale klidně několik tisíc korun. A to je pro většinu z nás přece jen částka, která dokáže pořádně zamávat s rozpočtem. Jediné ospravedlnění, které by vám mohlo pomoci, je asi jen to, že máte nějaký zázračný výmluvu, jak se vám e-cigareta omylem v kapse samovznítila, což je, přiznejme si, poněkud nepravděpodobné. Takže raději uvažujme dvakrát, než dojde na vybírání z peněženky.

Zdravotní rizika a společenská odpovědnost

Ačkoli to někdy zapomínáme, kouření, ať už tradičního, tak elektronického, má své zdravotní riziko. Nemluvě o tom, že kouření v uzavřených prostorách může ovlivnit i ostatní hosty – co když vedlejší pokoj je obsazen někým s alergií nebo astmatem? Takové věci jsou třeba brát v úvahu a nesmíme zapomínat na společenskou odpovědnost, kterou máme jakožto členové komunity. A nejsem si teď jistý, ale myslím, že za vzorné chování vám hrozí šíření dobrého jména a možná i nějaká té slevy při dalším pobytu. Ne tak špatný obchod, co říkáte?

Ochranné a bezpečnostní technologie

V dnešní době jsou hotely vybavené spoustou technologických vychytávek. Detektory kouře, kamery v chodbách, systémy pro kontrolu kvality vzduchu, to vše může přispět k odhalení vašeho malého kouřového tajemství. A nepodceňujme ani hotelový personál, který má často oči jako sokol a nos jako vlčí pes. Takže když dodáte vašemu pokoji nezamýšleně 'aromaterapii' vaší oblíbené příchutě, připravte se, že někde v šera zákulisí už někdo hledá, odkud to táhne.

Závěr a moje doporučení

A na závěr – vapování v hotelovém pokoji prostě není nejlepší nápad. Sice to může působit jako bezproblémová aktivita, ale v konečném důsledku vás může stát více, než jste ochotni připustit. A také hromadu nepříjemností s personálem i ostatními hosty. Moje doporučení? Dodržujte pravidla, vyhýbejte se pokutám a užijte si klidný pobyt bez stresů z možného průšvihu. Samozřejmě pokud jeden pokoj již máte 'na černo', tak možná trochu pozdě na morální ponaučení. Ale vždy je dobré začít se změnou, třeba hned příště, že?

Komentáře

Napsat komentář